GALILEO • OKNA • BRAMY • ROLETY
Gorzów Wielkopolski • Strzelce Krajeńskie.
95 763 10 45
Okna Bramy Rolety Gorzów - Strzelce

Akademia GALILEO

Co msisz wiedzieć przed kupnem okien lub drzwi.

W jaki sposób uniknąć wilgoci w domu?

Para wodna to bezbarwny i bezzapachowy gaz. W pomieszczeniach mieszkalnych ciągle jest wytwarzany w dużych ilościach. Przykładowo w rodzinie 4 osobowej powstaje około 8-15 kg dziennie owego gazu, co odpowiada 10 000 do 19 000 litra pary wodnej. By uniknąć szkód wywołanych wilgocią oraz rozwojowi pleśni, w naszym domu należy odpowiednio wietrzyć pomieszczenia, używając np. wywietrzników bądź uchylając okno. W okresie zimowym można ustawić okno w pozycji-mikrowentylacja.

Co oznacza termin mikrowentylacja?

Mikrowentylacja, czyli inaczej rozszczelnienie, polega to na nie przyleganiu skrzydła do ramy, dzięki czemu możemy wywietrzyć pomieszczenie bez konieczności uchylania skrzydła. Zapobiega to skraplaniu się pary wodnej na szybie, jak i ochłodzeniu temperatury w mieszkaniu. Funkcja ta przydatna jest szczególne w okresie zimowym.

Czy warto zainwestować w moskitierę?

Moskitiery doskonale chronią przed owadami, które mogą się dostać do naszego domu przez otwarte okna. Są one prostym sposobem by uchronić się przed niechcianymi "gośćmi". Oczywiście można stosować środki chemiczne - owadobójcze, jednakże są one niebezpieczne dla alergików i małych dzieci. Rozwiązaniem bezinwazyjnym dla naszego zdrowia są moskitiery. Siatka z włókna szklanego nie ogranicza przepływu świeżego powietrza i promieni słonecznych. Kolejnym rodzajem moskitier są moskitiery drzwiowe. Moskitiera drzwiowa otwierana na zawiasach, pozwala nam swobodnie korzystać z balkonu czy tarasu. Doskonale chroniąc przed owadami nasz dom.

Konserwacja okien. Jak wykonać ją właściwie?

Istnieje kilka podstawowych zasad konserwacji okien:

aby zachować szczelność okien? uszczelki należy smarować wazeliną techniczną, przynajmniej 1 raz w roku,
aby zachować niezawodną pracę elementów okucia, należy przesmarować je wazeliną techniczną bądź smarem sylikonowym, przynajmniej 1 raz w roku,
aby zachować powłokę antykorozyjną okuć, nie należy stosować środków zawierających kwasy, zasady lub żywicę.

Profile PCV wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i nie podlegają one przebarwieniom. Podczas mycia okien musimy pamiętać, aby środki pielęgnacyjne zawierały naturalne PH i "nie rysowały" powierzchni profilu. Ramy i skrzydła okien PCV nie wymagają specjalnej konserwacji, w przeciwieństwie do okien drewnianych, w których co kilka lat należy odświeżyć powłokę malarską, czyli usunąć starą i nałożyć nową.

Klasy wodoszczelności okien.

Okna polskich producentów mieszczą się w trzech klasach wodoszczelności:

wodoszczelność podstawowa - KL. 4A (150 Pa)
wodoszczelność zwiększona - KL. 5A (200 Pa)
wodoszczelność bardzo dobra - KL. 6A (250 Pa)

Dokonując wyboru okien możemy kierować się następującymi zasadami:

budynki niskie - KL.4A
budynki wysokie - KL.5A
rejony górskie, nadmorskie oraz budynki wysokie - KL.5A i 6A

Co zrobić, aby nie zbierał się brud w dolnej szczelinie okna?

W dolnej szczelinie okna zbiera się brud, gdyż nie ma wypełnienia rowka, czyli uszczelki wypełniającej.

Jakie okna są najczęściej kupowane?

Okna PCV dzięki swojej cenie, jakości oraz dobrej izolacyjności termicznej są najczęściej wybierane wśród klientów. Naszą ofertę dostosowujemy do potrzeb klientów, dzięki temu ma on możliwość wyboru z szerokiej gamy kolorów oklein oraz różnorodności profili.

Co to jest nawiewnik powietrza?

Nawiewniki okienne to urządzenia montowane, aby umożliwić prawidłową wentylację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Powietrze wewnątrz ulega zanieczyszczeniu i zawilgoceniu poprzez oddychanie osób, gotowanie, kąpiele, opary z tworzyw sztucznych (dywany, okleiny), spalanie gazu. Nadmierna ilość wilgoci w pomieszczeniach prowadzi do rozwoju różnych grzybów stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Dzięki zastosowaniu nawiewników w pomieszczeniu utrzymuje się stały poziom wilgotności powietrza. Zastosowanie nawiewników pozwala uniknąć niepotrzebnego otwierania okien, co na pewno jest ważne jeżeli w domu są dzieci bądź zwierzęta. W niektórych krajach nawiewniki powietrza są obowiązkowe.

Gdzie stosuje się niski próg?

Niski próg stosowany jest np. w drzwiach balkonowych. Nie stanowi on bariery w poruszaniu się dla osób starszych, na wózku inwalidzkim, czy raczkujących dzieci, ponieważ jego wysokość wynosi zaledwie 20 mm.

Obliczenie oszczędności wynikających z wymiany stolarki okiennej.

Przy ogrzewaniu elektrycznym i przyjętej cenie energii elektrycznej około 0,50 zł/kWh, oszczędność na wymianie stolarki wynosi ok. 2095 zł/rok

2095 zł : 25 m2/rok daje 83,80 zł/1m2 okna/rok

Przeciętne okno ma powierzchnię ok. 2,1 m2 co daje ok. 176 zł/rok oszczędności na jednym oknie przy wymianie stolarki starego typu na okna VEKA Alphaline.

Przy opalaniu olejem oszczędność można wyrazić w następującej formie: 1 okno = 32 kg oleju opałowego x 3 zł/kg = 96 zł oszczędności na oknie.

Obliczenie jest poglądowe. Uproszczono je o założenia związane z wyborem budynku, przyjętą powierzchnia okien itp. Nie uwzględniono innych czynników jak np. zyski cieplne dla szyb, które mogą poprawiać bilans energetyczny budynku i funkcjonują na korzyść użytkownika okien.

Wyróżnienia Konsumencki Lider Jakości.

VEKA uhonorowana godłem " Grand Prix Laur Konsumenta 2013"

W 2013 r. VEKA ponownie wyróżniona godłem "Konsumencki Lider Jakości"

VEKA TOP-MARKĄ 2012 w kategorii "Wyposażenie budownictwa"

Pierwsze miejsce w sondażu konsumenckim

i godło "Laur Klienta 2010" dla VEKA Polska

System okienny VEKA ALPHALINE 90 "Odkryciem roku 2010"

VEKA zdobyła Złoty Laur Konsumenta 2009

VEKA uhonorowana tytułem "Jakość Roku 2009"

Veka - bezpieczeństwo i zaufanie.

Profile VEKA - liczy się tylko klasa A*!

Każdy profil VEKA produkowany jest w klasie A*. Jest to najwyższa klasa profili. Ścianki zewnętrzne profila mają 3 mm grubości, a szerokość komór wewnętrznych to minimum 5 mm. To są bardzo istotne wymiary. Profile o cieńszych ściankach, należące do niższych klas B i C nie chronią w optymalny sposób domowników od chłodu i hałasu. Nie są tak stabilne, gdyż są cieńsze. W wytworzonym już oknie nie mamy szans sprawdzić, jakiej klasy profil został użyty. Okna z profili VEKA dają gwarancję, że wykonane są z profili klasy A*. Skąd taka gwarancja? Ponieważ VEKA Polska jest jedynym producentem na rynku, który produkuje swoje produkty wyłącznie w klasie A*!

Myśl ekologicznie, lecz nie ulegaj pozorom. Zadbaj o bezpieczeństwo.

Okna z profili VEKA spełniają wszelkie normy ekologiczne. Są bezpieczne, dlatego znalazły zastosowanie w szpitalach, szkołach i wielu innych budynkach użyteczności publicznej. Posiadają wszelkie obowiązkowe i nieobowiązkowe atesty.

Po czym więc poznać dobry profil okienny? Należy pytać o:
Znak jakości RAL - przyznawany przez Stowarzyszenie ds. Jakości Systemów Okiennych z Tworzywa Sztucznego.
Klasę A* - nadaną profilom przez normy RAL.
Aprobaty Techniczne ITB - przyznawane przez Instytut Techniki Budowlanej.
Atesty higieniczne PZH - przyznawane przez Państwowy Zakład Higieny.
Atest PPOŻ - nadawany przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej.
Certyfikat ISO 9001 : 2008 - przyznawany przez Deutsche Gesellschaft zur Zertifizierung von Managementsystemen DQS GmbH.

Czy okna antywłamaniowe zabezpieczą Twój dom?

W naszym kraju, jak wskazują statystyki, aż 70% włamań do domów i mieszkań odbywa się przez okna i drzwi balkonowe. Najczęściej stosowaną metodą przez włamywaczy jest wyważenie skrzydła okna z ościeżnicy.

Okna antywłamaniowe muszą posiadać odpowiednie antywłamaniowe okucia, np. MACO- MultiMatic. Dodatkową ochroną zabezpieczającą okno są antywłamaniowe grzybki - są to specjalne trzpienie ryglujące skrzydło ościeżnicy. Równie ważna jest szyba o odpowiedniej klasie od P2 , jak i klamka chroniąca przed włamaniem np. Hoppe Secustic z kluczykiem.

Ponadto ważny jest odpowiedni montaż okna w murze, który w połączeniu z pozostałymi elementami zabezpieczeń tj. okucie, klamka i szyba zagwarantuje bezpieczeństwo Twojego domu.

Co wyróżnia klamkę HOPPE SECUSTIC?

Najszybszym i tanim sposobem, by zabezpieczyć się przed niechcianymi gośćmi w naszym domu jest wymiana klamek w oknach i drzwiach balkonowych. Klamki Hoppe Secustic sprawią, że nawet okna ze standardowym okuciem stawiają opór włamywaczom. Klamka ta wyposażona jest w opatentowany mechanizm blokujący, który zwiększa zabezpieczenie okna przed " fachowym otwarciem" od zewnątrz. Zasada działania klamki Hoppe Secustic jest prosta, gdy klamkę obracamy prawidłowo od środka, wówczas okucie przesuwa się, lecz gdy chcemy popchnąć okucie, wkładając np. śrubokręt od zewnątrz, mechanizm blokuje przesuw okucia, dzięki czemu utrudnia otwarcie okna włamywaczowi.

Przy przekręcaniu klamki secustic powstaje charakterystyczny dźwięk, który upewnia nas, że mechanizm działa prawidłowo. Dodatkowo klamki Hoppe Secustic, maja elegancki i nowoczesny kształt.

Jakie są różnice między szyba bezpieczną, antywłamaniowa, a hartowaną?

szyby bezpieczne ? to takie, które przy rozbiciu, chronią przed zranieniem odłamkami. Jest to klasa P1 i P2, która dodatkowo zabezpiecza przed włamaniem podjętym bez przygotowania.

szyby antywłamaniowe ? to szyby od klasy P3. Znacząco utrudniają włamanie, ze względu na ich budowę złożoną z kilku warstw folii.

szyby hartowane ? posiadają pięciokrotnie większa odporność niż zwykłe szkło. Ich główną rolą jest ochrona, najczęściej stosowane w miejscach szczególnego zagrożenia. Przy rozbiciu rozpadają się na tępokrawędziste kawałki.

Czym różnią się klasy bezpieczeństwa RC I i RC II?

RC I ? zabezpieczenie okna przed wyważeniem, przy użyciu siły np. kopnięcie, pchnięcie barkiem.

RC II ? zabezpiecza okno przed włamaniem przy użyciu prostych narzędzi np. obcęgi, śrubokręt, przy czym okno stawia opór przez minimum 3 min.

Co oznacza Uw?

Jest to wskaźnik izolacyjności cieplnej okna. Każdy z producentów musi umieścić w karcie wyrobu okna, parametr Uw, powinien on dotyczyć całego okna, a nie tylko szyby.

Wskaźnik przenikania ciepła powinien mieścić się w granicy < 1,3 W/m? K dla okna referencyjnego. Wskaźnik ten zależy od rodzaju materiału oraz wielkości okna, tj. udziału powierzchni przeszklonej do powierzchni całkowitej. Czym niższy wskaźnik Uw tym lepsza izolacyjność cieplna.

Co zapewnia potrójny system uszczelniania?

Potrójny system uszczelniania, czyli zastosowanie trzech uszczelek. Pierwsza montowana jest na obwodzie ościeżnicy, druga na przyldze skrzydła, a trzecia w środkowej części wrębu skrzydła.

Potrójny system uszczelniania gwarantuje:

lepszą izolację akustyczną,
lepszą izolację cieplną,
dzięki odwodnieniu profili, woda z zewnątrz nie przedostaje się do wnętrza okna oraz mieszkania.

Co to jest "ciepły montaż"?

Ciepły montaż to inaczej montaż trójwarstwowy, czyli trwałe i skuteczne uszczelnianie miejsc osadzania okna w ościeżnicy. Technika ta polega na dodawaniu do podstawowej warstwy izolacji jeszcze dwóch warstw spełniających inne funkcje. Izolacja paroprzepuszczalna, chroni warstwę izolacji przed czynnikami atmosferycznymi, jest warstwą kładzioną od zewnątrz. Warstwa od wewnątrz, to izolacja paroszczelna, ma ona za zadanie chronić piankę poliuretanową przed wilgocią pochodzącą z wewnątrz. Dzięki takiemu montażowi możemy oszczędzać energię do ogrzania budynku, dzięki wyeliminowaniu przewiewów, czyli utracie ciepła.

Podczas wyceny okien podawany jest symbol K lub U, co on oznacza?

U lub K jest to współczynnik przenikalności cieplnej. Im współczynnik jest mniejszy tym lepszy.

Możemy spotkać się również z trzema podstawowymi współczynnikami decydującymi o izolacji termicznej okna:

Ug - współczynnik przenikania ciepła dla szyby,
Uf - współczynnik przenikania ciepła dla ramy,
Uw - współczynnik przenikania ciepła dla całego okna.

Czym wyróżnia się okno pasywne?

Jest to okno, które spełnia wymogi budownictwa pasywnego czyli takiego, które dzięki wysokiej izolacyjności termicznej może być ogrzewane przez źródła ciepła wcześniej pomijane: promieniowanie cieplne słońca oraz ciepło wydzielane przez mieszkańców i urządzenia domowe. Okno powinno mieć współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw poniżej 0,8 W/m2K. Mogą to być na przykład okna z pakietem trzyszybowym w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej lub aluminiowej, często składową takiej konstrukcji jest specjalna pianka poliuretanowa. W odróżnieniu od standardowej głębokości ram okiennych (ok. 68mm), okna pasywne maja od 85 mm głębokości. W naszej ofercie posiadamy okna EKOSUN 90 i IDEAL 8000.

Co to jest ciepła ramka?

Jest to ramka, która w odróżnieniu od zwykłej aluminiowej, wykonana jest z materiału, który jest lepszym izolatorem. Ciepła ramka jest to element widoczny pomiędzy szybą wewnętrzną, a zewnętrzną. Utrata ciepła może następować nie tylko przez szybę, ale i poprzez termiczne właściwości ramy oraz krawędzi przyszybowej. Wszystkie szyby ciepłochronne w domach pasywnych zawierają ciepłą ramkę, co jest już normą. Poprzez stosowanie ciepłej ramki polepsza się izolacja termiczna, co podwyższa temperaturę szyby, dzięki czemu obniża ryzyko wystąpienia parowania okna. Ramki są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu nadają szybie niepowtarzalny wygląd.

Szybki kontakt z formularza

Wypełnij formularz - gwarantujemy szybką odpowiedź!

GALILEO COMPANY Rafał Misiołek
Al. Wolności 47
66-500 Strzelce Krajeńskie
66-400 Gorzów Wlkp.

95 763 10 45

windowsgalileo@gmail.com